Jak dobrać oświetlenie do różnych stylów wnętrz?

Jak dobrać oświetlenie do różnych stylów wnętrz?

Artykuł sponsorowany

W każdym domu oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Nie tylko rozprasza mrok, ale również dodaje charakteru naszym wnętrzom. Wybór właściwego oświetlenia jest tak samo ważny jak dobór mebli czy koloru ścian. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie oświetlenie pasuje do danego stylu wnętrz? Czy ten sam rodzaj lampy będzie pasować zarówno do stylu minimalistycznego, jak i glamour? W tym artykule odpowiemy na te pytania i pomożemy Ci znaleźć odpowiednie oświetlenie do różnych stylów wnętrz.

Wybór oświetlenia a styl minimalistyczny

Minimalizm to styl, który ceni prostotę i funkcjonalność. Dobierając oświetlenie do wnętrz w tym stylu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Zrezygnować z przesadnej ilości detali – minimalistyczne oświetlenie powinno charakteryzować się prostotą. Optymalnym wyborem będą prostokątne lub okrągłe plafony, których design nie będzie odciągał uwagi od reszty wnętrza.
  • Zdecydować się na neutralne kolory – biały, czarny czy szary to kolory dominujące w oświetleniu minimalistycznym. Te barwy pozwalają na swobodne dobranie źródeł światła, które harmonijnie wkomponują się w otoczenie.
  • Postawić na jakość – znacząca jest tu wartość funkcjonalna, gdzie wybrany element oświetleniowy nie tylko dobrze wygląda, ale również sprawnie działa.

Zgodnie z tymi zasadami, osoby preferujące minimalizm mogą dobrać odpowiednie oświetlenie do swojego wnętrza, które podkreśli charakter pomieszczenia, nie przysłaniając jednocześnie pozostałych elementów dekoracyjnych.

Industrialny styl a oświetlenie w nim dominujące

Styl industrialny to osadzony w rzeczywistości nurt, który czerpie inspiracje z surowych, fabrycznych przestrzeni. Dominują w nim przede wszystkim naturalne, ciężkie materiały: beton, stal, cegła, sześciany i proste linie. Wybór źródeł światła w tym stylu, to zdecydowanie oświetlenie utrzymane w minimalistycznej, surowej estetyce. Często są to duże, metalowe lampy sufitowe, loftowe klosze, żarówki na widoku, a nawet lampy przemysłowe odzyskane z dawnych fabryk. Ważne, żeby oświetlenie było przemysłowego charakteru i nawiązywało do surowego charakteru reszty wnętrza. Światło w stylu industrialnym musi być funkcjonalne, ale jednocześnie stanowić wyraziste elementy dekoracyjne wnętrza. Dobór oświetlenia w tym stylu często wymaga odwagi, ale prawidłowo dobrana lampa potrafi nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Skandynawski styl wnętrz i dobór do niego oświetlenia

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz, przede wszystkim za sprawą swojej minimalistycznej, ale ciepłej i przytulnej estetyki. Kluczowym elementem tego stylu jest również dobranie lamp i innego oświetlenia. W skandynawskich wnętrzach dominują proste, ale eleganckie i funkcjonalne rodzaje oświetlenia. Kształty są zazwyczaj geometryczne, ale niepozbawione subtelnego wdzięku. Kolory oświetlenia w stylu skandynawskim to przede wszystkim biel, odcienie szarości lub naturalne drewno. Zdecydowanie preferowane są matowe wykończenia, które podkreślają przytulny charakter wnętrz. Dobranie lamp w stylu skandynawskim nie jest trudne, ale wymaga przemyślenia. Należy pamiętać, aby oświetlenie pomogło w podkreśleniu charakteru wnętrza, a jednocześnie było praktyczne i funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.