5 zasad prawidłowego montażu okna dachowego

Montaż okna dachowego jest nieco bardziej wymagający niż okna ściennego. Ewentualne błędy szybciej dadzą o sobie znać np. w postaci braku szczelności i wody przedostającej się do wnętrza pomieszczenia. Co zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji? 

Czym się kierować? 5 zasad montażu okna dachowego

  1. Usytuowanie okna dachowego – powinno być takie samo, jak w przypadku okien ściennych. Wynika stąd, że górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 200 cm, dolna zaś 100 cm ponad podłogą. Dzięki temu uzyskamy dobre doświetlenie pomieszczenia i możliwość swobodnego podziwiania widoków.
  2. Szerokość okna a rozstaw krokwi – najwygodniej jest montować okno wtedy, gdy jego szerokość jest o mniej więcej 6 cm mniejsza niż rozstaw krokwi. Po 3 cm powinno przypadać po każdej stronie okna.
  3. Sprawdzanie szczelin – już po zamontowaniu skrzydła w ościeżnicy trzeba sprawdzić, czy szczeliny pionowe są równoległe na całej długości (chodzi o szczeliny pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą). Później tak samo postępujemy ze szczelinami poziomymi. Dalszy montaż przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy wszystko się zgadza.

  1. Prawidłowa izolacja okna – po zdjęciu skrzydła z ościeżnicy wykonujemy izolację termiczną i przeciwwilgociową. Stosuje się do tego gotowe produkty izolacyjne lub takie oferowane na wymiar. W ramach izolacji instalujemy też rynienkę odprowadzającą wilgoć.
  2. Montaż kołnierza uszczelniającego – należy go wybrać stosownie do rozmiaru okna i materiału, którym pokryto dach. Należy się stosować do instrukcji montażu, gdzie poszczególne elementy powinny być ponumerowane dla ułatwienia prac.

>> Zobacz też: Wybieramy rolety na okna dachowe

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.