5 zasad prawidłowego montażu okna dachowego

dach
5 zasad prawidłowego montażu okna dachowego
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Montaż okna dachowego jest nieco bardziej wymagający niż okna ściennego. Ewentualne błędy szybciej dadzą o sobie znać np. w postaci braku szczelności i wody przedostającej się do wnętrza pomieszczenia. Co zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji? 

Czym się kierować? 5 zasad montażu okna dachowego

  1. Usytuowanie okna dachowego – powinno być takie samo, jak w przypadku okien ściennych. Wynika stąd, że górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 200 cm, dolna zaś 100 cm ponad podłogą. Dzięki temu uzyskamy dobre doświetlenie pomieszczenia i możliwość swobodnego podziwiania widoków.
  2. Szerokość okna a rozstaw krokwi – najwygodniej jest montować okno wtedy, gdy jego szerokość jest o mniej więcej 6 cm mniejsza niż rozstaw krokwi. Po 3 cm powinno przypadać po każdej stronie okna.
  3. Sprawdzanie szczelin – już po zamontowaniu skrzydła w ościeżnicy trzeba sprawdzić, czy szczeliny pionowe są równoległe na całej długości (chodzi o szczeliny pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą). Później tak samo postępujemy ze szczelinami poziomymi. Dalszy montaż przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy wszystko się zgadza.

  1. Prawidłowa izolacja okna – po zdjęciu skrzydła z ościeżnicy wykonujemy izolację termiczną i przeciwwilgociową. Stosuje się do tego gotowe produkty izolacyjne lub takie oferowane na wymiar. W ramach izolacji instalujemy też rynienkę odprowadzającą wilgoć.
  2. Montaż kołnierza uszczelniającego – należy go wybrać stosownie do rozmiaru okna i materiału, którym pokryto dach. Należy się stosować do instrukcji montażu, gdzie poszczególne elementy powinny być ponumerowane dla ułatwienia prac.

>> Zobacz też: Wybieramy rolety na okna dachowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie łączyć różne style wnętrzarskie, wykorzystując produkty z jednego salonu?
Jak skutecznie łączyć różne style wnętrzarskie, wykorzystując produkty z jednego salonu?
Odkryj, jak harmonijnie kombineować różne style designerskie, używając produktów z jednego sklepu. Zainspiruj się i stwórz swoje własne, wyjątkowe wnętrze, które odzwierciedli Twoją osobowość.
Jakie są zalety i wady mieszkania w domu szkieletowym?
Jakie są zalety i wady mieszkania w domu szkieletowym?
Zastanawiasz się nad wyborem domu szkieletowego? Poznaj korzyści i aspekty, które mogą Cię zaskoczyć oraz oszacuj czy to najlepszy wybór dla Ciebie i Twojej rodziny.
Zmiana klimatu za drzwiami: ekologiczne trendy we wnętrzarstwie
Zmiana klimatu za drzwiami: ekologiczne trendy we wnętrzarstwie
Jak ekologiczne trendy wpływają na wnętrzarstwo w erze zmiany klimatu? Dowiedz się, jak projektanci wnętrz wdrażają środowiskowo odpowiedzialne rozwiązania we współczesnych domach.
Ostatnie wpisy