Im dalej w kierunku ekologii, tym więcej zmian należy wprowadzić. Wiele osób przekonało się już do źródeł energii odnawialnej. Teraz czas na czyste powietrze.
Wiele dużych miast Polski znajduje się w pierwszych dziesiątkach najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Smog powoduje wiele chorób układu oddechowego, zwiększa ryzyko powstawania raka. W trosce o zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń wprowadzane są rozporządzenia mające zmniejszyć ilość toksyn w powietrzu. Program “Czyste Powietrze” ma za zadanie wspomóc szybsze wymiany źródeł ciepła – dofinansowanie na wymianę pieca może otrzymać każdy, kto złoży wniosek.
Program “Czyste Powietrze” to rządowa inicjatywa mająca na celu zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji poprzez dofinansowania na wymianę źródła ciepła. Trwa od 2018 roku, a jej zakończenie przewidziane jest na 2029 – w tych latach można składać wnioski o dofinansowanie. W opisie programu możemy przeczytać, że nie skupia się jedynie na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe, ale także na termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Co oznacza to w praktyce? Że w ramach programu można uzyskać dofinansowanie także na instalację fotowoltaiczną lub zamontowanie wentylacji z odzyskiem ciepła.
Beneficjentami programu “Czyste Powietrze” są właściciele domów jednorodzinnych, których roczny dochód nie przekracza kwoty 100 000 zł. Podstawowym warunkiem skorzystania z dotacji jest oczywiście wymiana kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła. Wnioski wraz ze stosownymi dokumentami można składać przez stronę rządową.
Maksymalna wysokość podstawy dotacji to 53 tysiące złotych, a jej ostateczna kwota uzależniona jest od dochodów na członka rodziny. Jeśli dochody na osobę w gospodarstwie domowym wynoszą poniżej 600 zł, można liczyć na 90% dofinansowania.
Wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła na nowe jest w programie “Czyste Powietrze” priorytetem. Jednak istnieją pewne warunki wyboru nowego urządzenia, które trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie. W ramach funduszy programu można kupić kotły kondensacyjne, które wytwarzają energię ze spalania gazu, a także odzyskują ciepło z samych spalin, co pozwala na większą oszczędność. Można wymienić swój stary kocioł na kocioł elektryczny, jednak jego efektywność nie jest aż tak duża, by z powodzeniem ogrzać cały dom jednorodzinny – polecane są do dogrzewania pomieszczeń. Kotły elektryczne i pompy ciepła (które odzyskują energię z naturalnych źródeł, takich jak ziemia, powietrze, czy woda) mogą zostać zamontowane wraz z panelami solarnymi, na które także można otrzymać dofinansowanie.
Głównym celem programu jest oczywiście zachęcenie właścicieli domów jednorodzinnych do bardziej ekologicznego ogrzewania – bez pyłów i spalin. Często bardziej ekologiczne rozwiązania są także tymi bardziej oszczędnymi, jednak nie każdego stać na wstępną inwestycję. “Czyste powietrze” to także forma pomocy dla osób, które w wyniku zmian prawnych nie mogą wykorzystywać dotychczasowego źródła ciepła.
Zdj. główne: Visual Stories || Micheile/unsplash.com