Dofinansowanie do wymiany pieca. Ile można otrzymać

Dofinansowanie do wymiany pieca. Ile można otrzymać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Im dalej w kierunku ekologii, tym więcej zmian należy wprowadzić. Wiele osób przekonało się już do źródeł energii odnawialnej. Teraz czas na czyste powietrze. 

Wiele dużych miast Polski znajduje się w pierwszych dziesiątkach najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Smog powoduje wiele chorób układu oddechowego, zwiększa ryzyko powstawania raka. W trosce o zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń wprowadzane są rozporządzenia mające zmniejszyć ilość toksyn w powietrzu. Program “Czyste Powietrze” ma za zadanie wspomóc szybsze wymiany źródeł ciepła – dofinansowanie na wymianę pieca może otrzymać każdy, kto złoży wniosek.

“Czyste Powietrze” – co to za program?

Program “Czyste Powietrze” to rządowa inicjatywa mająca na celu zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji poprzez dofinansowania na wymianę źródła ciepła. Trwa od 2018 roku, a jej zakończenie przewidziane jest na 2029 – w tych latach można składać wnioski o dofinansowanie. W opisie programu możemy przeczytać, że nie skupia się jedynie na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe, ale także na termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Co oznacza to w praktyce? Że w ramach programu można uzyskać dofinansowanie także na instalację fotowoltaiczną lub zamontowanie wentylacji z odzyskiem ciepła.

Kto może się ubiegać?

Beneficjentami programu “Czyste Powietrze” są właściciele domów jednorodzinnych, których roczny dochód nie przekracza kwoty 100 000 zł. Podstawowym warunkiem skorzystania z dotacji jest oczywiście wymiana kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła. Wnioski wraz ze stosownymi dokumentami można składać przez stronę rządową.

Maksymalna wysokość podstawy dotacji to 53 tysiące złotych, a jej ostateczna kwota uzależniona jest od dochodów na członka rodziny. Jeśli dochody na osobę w gospodarstwie domowym wynoszą poniżej 600 zł, można liczyć na 90% dofinansowania.

Stary piec na nowy piec – a jaki?

Wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła na nowe jest w programie “Czyste Powietrze” priorytetem. Jednak istnieją pewne warunki wyboru nowego urządzenia, które trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie. W ramach funduszy programu można kupić kotły kondensacyjne, które wytwarzają energię ze spalania gazu, a także odzyskują ciepło z samych spalin, co pozwala na większą oszczędność. Można wymienić swój stary kocioł na kocioł elektryczny, jednak jego efektywność nie jest aż tak duża, by z powodzeniem ogrzać cały dom jednorodzinny – polecane są do dogrzewania pomieszczeń. Kotły elektryczne i pompy ciepła (które odzyskują energię z naturalnych źródeł, takich jak ziemia, powietrze, czy woda) mogą zostać zamontowane wraz z panelami solarnymi, na które także można otrzymać dofinansowanie.

Aspekty ekologiczne

Głównym celem programu jest oczywiście zachęcenie właścicieli domów jednorodzinnych do bardziej ekologicznego ogrzewania – bez pyłów i spalin. Często bardziej ekologiczne rozwiązania są także tymi bardziej oszczędnymi, jednak nie każdego stać na wstępną inwestycję. “Czyste powietrze” to także forma pomocy dla osób, które w wyniku zmian prawnych nie mogą wykorzystywać dotychczasowego źródła ciepła.

Zdj. główne: Visual Stories || Micheile/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przeprowadzić skuteczny i tani remont: praktyczne porady
Jak przeprowadzić skuteczny i tani remont: praktyczne porady
Odkryj zasady przeprowadzania skutecznego, a zarazem taniego remontu. Przewodnik z praktycznymi poradami, które pomogą ci uniknąć zbędnych kosztów i maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby.
Girlanda na kominek – dlaczego warto ją mieć w czasie Świąt Bożego Narodzenia?
Girlanda na kominek – dlaczego warto ją mieć w czasie Świąt Bożego Narodzenia?
Choć może wydawać się to tylko drobnostką, wartości, jakie wnosi do atmosfery świątecznej, są nieocenione.
Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych w projektach architektonicznych
Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych w projektach architektonicznych
W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych w różnych obszarach architektury i jak wpływają one na finalny efekt budowy.
Ostatnie wpisy