W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują domy szkieletowe. Ten typ budownictwa wyróżnia się nie tylko szybką budową, stosunkowo niską ceną, ale również naprawdę dobrymi parametrami. Co powinieneś jeszcze wiedzieć o tym typie budownictwa, zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie prac? Poznaj jego wady oraz zalety i dłużej się nie zastanawiaj!
Trwałość
Jednym z aspektów, które zastanawiają nas przy domach szkieletowych, jest ich trwałość. Jak wytrzymały jest to budynek i czy to inwestycja na lata? Nie od dziś wiadomo, że konstrukcja drewniana nie jest tak wytrzymała jak dom murowany, jednak nie musisz się przy nich troszczyć o generalny remont przez najbliższe 50 lat.
Zalety domów szkieletowych:
Podstawową zaletą tego typu budowli jest szybki czas ich wznoszenia. Co więcej, rozpoczęcie prac zimą nie spowalnia ani nie zatrzymuje postępów tak jak często dzieje się w przypadku domów murowanych. Drewniana konstrukcja budynku może zostać wzniesiona nawet od dwóch do trzech miesięcy, a jeśli będziemy korzystać z prefabrykatów, nawet wcześniej. Jednym z dłuższych etapów prac jest stworzenie tradycyjnych, murowanych fundamentów.
Niski koszt budowy to kolejny zachęcający aspekt. W tym momencie oczywiście musimy liczyć się ze wzrostem kosztów, gdyż ceny wszystkich materiałów budowlanych, w tym drewna, poszybowały w górę. Nadal jest to jednak naprawdę opłacalna inwestycja, zwłaszcza w porównaniu z ich murowanymi odpowiednikami.
Domy szkieletowe mają to do siebie, że naprawdę szybko się nagrzewają. Sceptycy twierdzą także, że i równie szybko się wychładzają, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji oraz szybkiego reagowania na zmiany temperatur na zewnątrz możemy wyhamować ten proces. Dzięki temu jesteśmy w stanie stosunkowo niskim kosztem ogrzać cały budynek.
To także domy ekologiczne. Przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów i rozwiązań dom szkieletowy będzie również domem energooszczędnym, dlatego, jeśli zależy Ci na tym aspekcie, nie powinieneś się nawet zastanawiać.
Wady domów szkieletowych
Problem ze znalezieniem wykwalifikowanej ekipy. Niestety nadal ten typ budownictwa nie jest na tyle popularny, by móc bez większych problemów zatrudnić wykwalifikowaną ekipę, która zrobi to naprawdę dobrze i – co więcej – będzie miała doświadczenie we wznoszeniu tego typu budowli. Zanim rozpoczniesz budowę domu szkieletowego, musisz wiedzieć, że szkieletowa konstrukcja nie wybacza błędów. A jeśli się przydarzą, nie dadzą o sobie zapomnieć na wszystkich kolejnych etapach prac oraz w późniejszym użytkowaniu. Dlatego właśnie, jeśli już znajdziesz wykonawców, poproś ich o wcześniejsze realizacje i referencje, by mieć pewność, że znają się na robocie.
Następną dla niektórych odczuwalną wadą jest konieczność dokładnego zaaranżowania przestrzeni już na etapie tworzenia projektu, gdyż niektóre rozwiązania wymagają na przykład wzmocnienia ścian czy przygotowania we właściwy sposób podłogi.
Kolejnym ważnym aspektem przy budowie domu szkieletowego jest zebranie niemal całego budżetu już na samym początku inwestycji. W tym wypadku nie mamy szansy etapowego wznoszenia i wykończenia poszczególnych elementów. Wiąże się to z szybkim czasem budowy, który jest niezaprzeczalną zaletą tego typu budownictwa, więc w tym wypadku mamy sytuację „coś kosztem czegoś”.
Mikołaj Zieliński zajmuje się aranżacją wnętrz tworząc funkcjonalne i stylowe przestrzenie. Od początku swojej kariery koncentruje się na łączeniu estetyki z praktycznością, tworząc projekty, które są praktyczne w codziennym użytkowaniu.
Odkryj poradnik jak skutecznie używać internetowych wyszukiwarek ksiąg wieczystych. Poznaj metody, strategie i narzędzia, które pomogą Ci szybko znajdować potrzebne informacje.
Dowiedz się, jak za pomocą najnowszych technologii utrzymać czystość i bezpieczeństwo w basenie. Modernizacja basenu, innowacyjne narzędzia i technologie sprawią, że Twoja przestrzeń do pływania będzie czystsza i bezpieczniejsza.
Odkryj, jak nowoczesne systemy grzewcze mogą poprawić jakość życia w twoim domu. Dowiedz się więcej o ich zaletach, skuteczności i ekologicznych korzyściach.