Drewniane domy zyskują na popularności

Drewniane domy zyskują na popularności
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najnowsze dane, które przekazał GUS, wskazują, że Polacy coraz częściej decydują się na domy wykonane z drewna. Pomimo większej popularności tych budowli, nadal stanowią one tylko 1% wszystkich nowych budynków w Polsce.

W 2020 roku powstało 905 drewnianych domów – wynika z raportu GUS. To o prawie 200 więcej niż w 2019. Polacy coraz częściej decydują się na taki rodzaj budowli. Jednak w skali kraju to bardzo mały ułamek całości, bo tylko 1%. Dla porównania, w Niemczech, domy z drewna stanowią aż 18%. Spółka Polskie Domy Drewniane szacuje, że do 2040 roku, takie nieruchomości mogą stanowić aż 20% całości w Polsce.

Co sprawia, że budowle drewniane zyskują na popularności? Wojciech Nitka ze Stowarzyszenia Dom Drewniany w rozmowie z portalem newseria.pl wskazuje na ekologię:

Domy z drewna są bardziej ekologiczne w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Drewno to materiał, który nie tylko nie wytwarza CO2, ale i pochłania go z powietrza. Niedawne badania przeprowadzone dla Ministerstwa Środowiska porównały ślad węglowy w budownictwie murowanym i drewnianym, a wyniki okazały się rewelacyjne na rzecz tego drugiego.

Ekspert wskazuje też, że takie domy nie wymagają dużej ilości wody podczas budowy oraz są bardziej energooszczędne.

Budownictwo drewniane jest budownictwem suchym i – oprócz fundamentów – nie wymaga dużej ilości wody. Natomiast w przypadku budownictwa murowanego potrzebujemy wody do produkcji betonu, zaprawy i wielu innych elementów. Domy drewniane, szczególnie domy z bali, są bardzo energooszczędne – dużo bardziej niż budownictwo szkieletowe. Domy szkieletowe szybko się nagrzewają, ale – jako że nie ma tam pojemności cieplnej – po wyłączeniu ogrzewania szybko się też wychładzają. Co innego w przypadku domów z bali, ponieważ drewno ma dużo większą pojemność cieplną niż kamień, pustaki czy cegła.

Źródło: newseria.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
<strong>Gotowe garaże ocieplane na Śląsku – innowacyjne rozwiązanie dla każdego właściciela samochodu</strong>
Gotowe garaże ocieplane na Śląsku – innowacyjne rozwiązanie dla każdego właściciela samochodu
Gotowe garaże ocieplane na Śląsku to rozwiązanie, które pozwala na szybkie i łatwe postawienie solidnej konstrukcji do przechowywania samochodu. Dzięki gotowym garażom ocieplanym, właściciele samochodów mogą cieszyć się komfortem i ochroną swojego pojazdu przed zimnem, wilgocią i zanieczyszczeniami. W artykule przedstawimy, dlaczego warto zdecydować się na gotowe garaże ocieplane na Śląsku i jakie korzyści z tego wynikają.
Jak wybrać idealny materac do swojej sypialni?
Jak wybrać idealny materac do swojej sypialni?
Szukasz komfortowego snu? Dowiedz się, jakie kryteria są najważniejsze przy wyborze materaca. Porady ekspertów, typy materacy i ich zalety - wszystko to znajdziesz w naszym poradniku.
Jak wybrać idealne oświetlenie ścienne do salonu?
Jak wybrać idealne oświetlenie ścienne do salonu?
Odkryj tajniki wyboru idealnego oświetlenia ścienne do salonu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak połączyć funkcjonalność z elegancją i stworzyć niesamowitą atmosferę w swoim domu.
Ostatnie wpisy