Najnowsze dane, które przekazał GUS, wskazują, że Polacy coraz częściej decydują się na domy wykonane z drewna. Pomimo większej popularności tych budowli, nadal stanowią one tylko 1% wszystkich nowych budynków w Polsce.
W 2020 roku powstało 905 drewnianych domów – wynika z raportu GUS. To o prawie 200 więcej niż w 2019. Polacy coraz częściej decydują się na taki rodzaj budowli. Jednak w skali kraju to bardzo mały ułamek całości, bo tylko 1%. Dla porównania, w Niemczech, domy z drewna stanowią aż 18%. Spółka Polskie Domy Drewniane szacuje, że do 2040 roku, takie nieruchomości mogą stanowić aż 20% całości w Polsce.
Co sprawia, że budowle drewniane zyskują na popularności? Wojciech Nitka ze Stowarzyszenia Dom Drewniany w rozmowie z portalem newseria.pl wskazuje na ekologię:
Domy z drewna są bardziej ekologiczne w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Drewno to materiał, który nie tylko nie wytwarza CO2, ale i pochłania go z powietrza. Niedawne badania przeprowadzone dla Ministerstwa Środowiska porównały ślad węglowy w budownictwie murowanym i drewnianym, a wyniki okazały się rewelacyjne na rzecz tego drugiego.
Ekspert wskazuje też, że takie domy nie wymagają dużej ilości wody podczas budowy oraz są bardziej energooszczędne.
Budownictwo drewniane jest budownictwem suchym i – oprócz fundamentów – nie wymaga dużej ilości wody. Natomiast w przypadku budownictwa murowanego potrzebujemy wody do produkcji betonu, zaprawy i wielu innych elementów. Domy drewniane, szczególnie domy z bali, są bardzo energooszczędne – dużo bardziej niż budownictwo szkieletowe. Domy szkieletowe szybko się nagrzewają, ale – jako że nie ma tam pojemności cieplnej – po wyłączeniu ogrzewania szybko się też wychładzają. Co innego w przypadku domów z bali, ponieważ drewno ma dużo większą pojemność cieplną niż kamień, pustaki czy cegła.
Źródło: newseria.pl