Jak uzyskać do 5000 złotych dofinansowania z programu “Moja Woda”?

Jak uzyskać do 5000 złotych dofinansowania z programu “Moja Woda”?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Woda to cenny zasób, którego jest w Polsce coraz mniej. Jak zostać beneficjentem programu “Moja Woda”, by efektywniej wykorzystywać wodę opadową i roztopową? Poznaj szczegóły i zdobądź dofinansowanie!

Co to jest program “Moja Woda”? Podstawowe informacje

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na jednego Polaka przypada około 1600 m³ wody w skali roku. Jest to blisko trzykrotnie mniej, niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Chcąc przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku, jakim jest rosnący deficyt wodny w naszym kraju, 1 lipca 2020 roku wystartował program “Moja Woda” i zgodnie z założeniami będzie on realizowany aż do 2024 roku. Zainteresowanie programem było ogromne już podczas pierwszej edycji, kiedy to do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło ponad 25 000 wniosków.

W Światowy Dzień Wody, czyli 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił drugą edycję „Mojej Wody”.

Program ma na celu zminimalizować postępujące zjawisko suszy w Polsce, sprawić, że na terenach prywatnych ogródków przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych będzie zatrzymywać się woda opadowa oraz rozpadowa. W jaki sposób? M.in. dzięki rozwojowi przydomowej zieleni oraz instalacji zbiorników wodnych. Budżet programu na 2020 rok wyniósł ponad 114 mln zł (i został wyczerpany w ciągu zaledwie dwóch miesięcy), co pozwoliło sfinansować 20 000 instalacji do przydomowej retencji – jak zakładają organizatorzy, w bieżącym roku będzie podobnie.

Jakie są główne założenia programu “Moja Woda”? Indywidualne przedsięwzięcia właścicieli nieruchomości sprawią, że na prywatnych, przydomowych działkach uda się zatrzymać około 1 mln m³ wody rocznie. To nie koniec zalet tego rozwiązania. Zebrana w ten sposób woda opadowa znacznie odciąży kanalizację oraz zminimalizuje ryzyko podtopień w razie wystąpienia silnych opadów.

Przy odpowiednim systemie instalacyjnym można wykorzystać tzw. deszczówkę ponownie np. do podlewania trawnika i roślin w czasie suszy, prac porządkowych w ogrodzie, a nawet spłukiwania toalety. Warto podkreślić, że ze względu na obecność mikroorganizmów, wody opadowej nie można użytkować do celów higienicznych oraz spożywczych.

Kto może starać się o dofinansowanie z programu “Moja Woda”?

Wnioski o dotacje mogą składać właściciele nieruchomości, na której znajduje się budynek jednorodzinny lub dom mieszkalny w zabudowie szeregowej, którzy planują realizację instalacji typu:

  • oczko wodne,
  • przewody odprowadzające wodę opadową,
  • zbiornik retencyjny (podziemny, nadziemny),
  • elementy systemu nawadniania lub innego spożytkowania zmagazynowanej wody.

Dofinansowanie może pokryć maksymalnie 80% realizacji instalacji, jednak nie może to być kwota wyższa niż 5000 złotych. Okres trwałości inwestycji musi wynosić co najmniej 3 lata od daty jej zakończenia.

>> Zobacz też: Gdzie złożyć wniosek o dotację na ocieplenie domu?

Jak złożyć wniosek do programu  “Moja Woda”?

Szczegółowe informacje na temat uzyskania dofinansowania znajdziemy na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) właściwych dla danego regionu. W większości przypadków należy założyć konto na specjalnym portalu internetowym beneficjenta, wypełnić wniosek online i wysłać elektronicznie za pomocą skrzynki podawczej należącej do konta. Wnioskujący, którzy nie mają podpisu elektronicznego, muszą dodatkowo wydrukować i wysłać pocztą tradycyjną wypełniony formularz na adres WFOŚiGW.

Program “Moja Woda” to wspaniała rządowa inicjatywa, która pozwala łagodzić skutki suszy i zapobiegać podtopieniom. Instalacje zatrzymujące deszczówkę pozwolą nam jak najlepiej wykorzystać wodę i być może uchronią Polskę przed pustynnieniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią pompę do zbiornika na olej napędowy – poradnik dla użytkowników
Jak wybrać odpowiednią pompę do zbiornika na olej napędowy – poradnik dla użytkowników
Wybór odpowiedniej pompy do zbiornika na olej napędowy potrafi być wyzwaniem. Nasz poradnik ułatwi Ci tę decyzję, pokazując, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć najczęstszych błędów.
Rodzaje inwestycji budowlanych: Od mieszkalnych po komercyjne
Rodzaje inwestycji budowlanych: Od mieszkalnych po komercyjne
Rodzaje inwestycji budowlanych obejmują różnorodne możliwości, od inwestycji mieszkalnych po projekty komercyjne.
Jak wybrać odpowiedni system izolacji termicznej dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiedni system izolacji termicznej dla twojego domu?
Wybór izolacji termicznej domu jest kluczowy dla optymalizacji zużycia energii. Poznaj różne rodzaje materiałów izolacyjnych i dowiedz się, jak dobrze dobrać ten, który najbardziej odpowiada specyficznym wymaganiom twojego domu.
Ostatnie wpisy