Ściany wewnętrzne z betonu komórkowego. Co trzeba wiedzieć?

ściany
Ściany wewnętrzne z betonu komórkowego. Co trzeba wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Beton komórkowy, choć trudno w to uwierzyć, obecny jest w budownictwie od niemal 100 lat. Współczesna architektura tworzona z wykorzystaniem tego materiału stale ewoluuje, jednak jedno się nie zmienia: stale pozostaje on doskonałym budulcem do tworzenia ścian wewnętrznych, zarówno nośnych, jak i działowych. Co warto więc wiedzieć podczas tworzenia ich z betonu komórkowego?

Dlaczego beton komórkowy idealnie sprawdza się wewnątrz budynków?

Wiele argumentów wskazuje na to, że to właśnie beton komórkowy jest jednym z najlepszych materiałów do wykonywania ścian wewnętrznych w budynkach. Cechuje się on bowiem doskonałą nośnością przy jednocześnie stosunkowo niskiej wadze, dzięki czemu nie obciąża on stropu. Dodatkowo spełnia także wszelkiego rodzaju normy związane z izolacją akustyczną, a dzięki paraprzepuszczalności bloczków betonu komórkowego pozwala także uzyskać odpowiedni mikroklimat we wnętrzach. Dużą zaletą tych bloczków jest także to, że ściany wykonane z ich wykorzystaniem są gładkie i proste w wykończeniu – nie wymagają szlifowania, choć jeśli zajdzie taka potrzeba, można je wykonać. Dzięki temu prace wykończeniowe zajmują o wiele mniej czasu.

ściana z betonu komórkowego
Photo by
bilanol from Freepik.com

Ściany działowe z betonu komórkowego

Jako ściany działowe w budownictwie określa się przegrody dzielące dane wnętrze, są one lżejsze, cieńsze i cechują się grubością od 6 do 10 centymetrów. Te wykonywane z betonu komórkowego mają wiele zalet, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, nie obciążają one zbytnio stropu budynku, a do tego ich wznoszenie jest niezwykle łatwe i szybkie. Ponadto w sytuacji kiedy zachodzi konieczność powiększenia wnętrza, wyburzenie takiej przegrody także nie stanowi problemu.

Ważną cechą bloczków z betonu komórkowego jest także to, że można je w prosty sposób przycinać do pożądanych kształtów, dzięki czemu sprawdzają się także w przypadku wszelkiego rodzaju półścianków, murków czy też łukowych ścian działowych, które urozmaicają wygląd wnętrza. Także to, że beton komórkowy pozwala zamocować na nim nie tylko lekkie przedmioty, jak ma to miejsce w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, sprawia, że jest on coraz częściej wybierany do tworzenia ścian wewnętrznych budynków.

Ściany działowe wykonywane z betonu komórkowego buduje się z bloczków o szerokości maksymalnie 10 lub 12 centymetrów i klasie gęstości 500 lub 600. Dzięki temu spełniają one wszelkie warunki budowlane.

Ściany nośne z betonu komórkowego

Oprócz tego, że bloczki z betonu komórkowego mogą być wykorzystywane podczas budowania ścian działowych, idealnie sprawdzą się także jako budulec ścian nośnych, których grubość powinna wynosić około 20 centymetrów ze względu na fakt, iż odpowiadają one za przenoszenie obciążeń ze stropu na fundamenty. Tak stworzone ściany nośne są stabilne i w pełni bezpieczne, a do tego umożliwiają wykończenie ich w dowolny sposób wybrany wedle indywidualnych upodobań i potrzeb.

Rodzaje betonu komórkowego

Bloczki z betonu komórkowego dostępne są na rynku nie tylko w wersjach o różnej grubości oraz gęstości, ale także w różnych kategoriach wymiarowych. Te posiadające powierzchnię czołową wyprofilowaną na pióra i wpusty produkowane są bowiem w kategorii wymiarowej TLMB. Oznacza to, że są one przeznaczone do łączenia zaprawą cienkowarstwową. Z kolei bloczki bez profilowania produkowane są w kategorii TLMA i mogą być murowane zarówno na cienką spoinę, jak i klasyczną zaprawę.

>> Zobacz też: Z czego budować ściany zewnętrzne?

Podsumowując, beton komórkowy to lekki, łatwy w obróbce i gwarantujący szybkie powstawanie ścian wewnętrznych materiał, który coraz częściej doceniany jest przez inwestorów tworzących budynki. Jednym z argumentów przemawiających za nim jest dokładność wymiarowa bloczków, która pozwala dokładnie oszacować ich potrzebną liczbę, a co za tym idzie także koszt, jaki trzeba będzie ponieść.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać oświetlenie do różnych stylów wnętrz?
Jak dobrać oświetlenie do różnych stylów wnętrz?
Zrozum jak różne style wnętrz wpływają na wybór oświetlenia. Dowiedz się, jak znaleźć idealne źródła światła do minimalistycznych, industrialnych, skandynawskich, glamour czy boho stylów. Sposób na znalezienie skrojonego na miarę oświetlenia już teraz!
Jak industrialny wygląd wnętrz wpływa na nasze samopoczucie – sekret skutecznej imitacji surowych materiałów
Jak industrialny wygląd wnętrz wpływa na nasze samopoczucie – sekret skutecznej imitacji surowych materiałów
Industrialny styl, dobre samopoczucie. Sekret imitacji surowych materiałów w wnętrzach.
Jak wybrać odpowiednie donice tarasowe do twojego domu i ogrodu?
Jak wybrać odpowiednie donice tarasowe do twojego domu i ogrodu?
Odkryj, jak dobór odpowiednich donic tarasowych może zmienić twoją przestrzeń na zewnątrz. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by donica harmonizowała z twoim domem i ogrodem.
Ostatnie wpisy