Domy szkieletowe — co musisz wiedzieć przed budową?

Domy szkieletowe — co musisz wiedzieć przed budową?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują domy szkieletowe. Ten typ budownictwa wyróżnia się nie tylko szybką budową, stosunkowo niską ceną, ale również naprawdę dobrymi parametrami. Co powinieneś jeszcze wiedzieć o tym typie budownictwa, zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie prac? Poznaj jego wady oraz zalety i dłużej się nie zastanawiaj!

Trwałość

Jednym z aspektów, które zastanawiają nas przy domach szkieletowych, jest ich trwałość. Jak wytrzymały jest to budynek i czy to inwestycja na lata? Nie od dziś wiadomo, że konstrukcja drewniana nie jest tak wytrzymała jak dom murowany, jednak nie musisz się przy nich troszczyć o generalny remont przez najbliższe 50 lat.

Zalety domów szkieletowych:

  • Podstawową zaletą tego typu budowli jest szybki czas ich wznoszenia. Co więcej, rozpoczęcie prac zimą nie spowalnia ani nie zatrzymuje postępów tak jak często dzieje się w przypadku domów murowanych. Drewniana konstrukcja budynku może zostać wzniesiona nawet od dwóch do trzech miesięcy, a jeśli będziemy korzystać z prefabrykatów, nawet wcześniej. Jednym z dłuższych etapów prac jest stworzenie tradycyjnych, murowanych fundamentów.
  • Niski koszt budowy to kolejny zachęcający aspekt. W tym momencie oczywiście musimy liczyć się ze wzrostem kosztów, gdyż ceny wszystkich materiałów budowlanych, w tym drewna, poszybowały w górę. Nadal jest to jednak naprawdę opłacalna inwestycja, zwłaszcza w porównaniu z ich murowanymi odpowiednikami.
  • Domy szkieletowe mają to do siebie, że naprawdę szybko się nagrzewają. Sceptycy twierdzą także, że i równie szybko się wychładzają, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji oraz szybkiego reagowania na zmiany temperatur na zewnątrz możemy wyhamować ten proces. Dzięki temu jesteśmy w stanie stosunkowo niskim kosztem ogrzać cały budynek.
  • To także domy ekologiczne. Przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów i rozwiązań dom szkieletowy będzie również domem energooszczędnym, dlatego, jeśli zależy Ci na tym aspekcie, nie powinieneś się nawet zastanawiać.
Sandy Millar/unsplash.com

Wady domów szkieletowych

  • Problem ze znalezieniem wykwalifikowanej ekipy. Niestety nadal ten typ budownictwa nie jest na tyle popularny, by móc bez większych problemów zatrudnić wykwalifikowaną ekipę, która zrobi to naprawdę dobrze i – co więcej – będzie miała doświadczenie we wznoszeniu tego typu budowli. Zanim rozpoczniesz budowę domu szkieletowego, musisz wiedzieć, że szkieletowa konstrukcja nie wybacza błędów. A jeśli się przydarzą, nie dadzą o sobie zapomnieć na wszystkich kolejnych etapach prac oraz w późniejszym użytkowaniu. Dlatego właśnie, jeśli już znajdziesz wykonawców, poproś ich o wcześniejsze realizacje i referencje, by mieć pewność, że znają się na robocie.
  • Następną dla niektórych odczuwalną wadą jest konieczność dokładnego zaaranżowania przestrzeni już na etapie tworzenia projektu, gdyż niektóre rozwiązania wymagają na przykład wzmocnienia ścian czy przygotowania we właściwy sposób podłogi.
  • Kolejnym ważnym aspektem przy budowie domu szkieletowego jest zebranie niemal całego budżetu już na samym początku inwestycji. W tym wypadku nie mamy szansy etapowego wznoszenia i wykończenia poszczególnych elementów. Wiąże się to z szybkim czasem budowy, który jest niezaprzeczalną zaletą tego typu budownictwa, więc w tym wypadku mamy sytuację „coś kosztem czegoś”.

zdj. główne: ArtisticOperations/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety i zastosowania folii okiennych w ochronie prywatności i poprawie komfortu pracy
Zalety i zastosowania folii okiennych w ochronie prywatności i poprawie komfortu pracy
Odkryj zastosowania i korzyści wynikające z stosowania folii okiennych. Dowiedz się, jak folie okienne mogą zwiększyć prywatność i komfort pracy.
Drabina przegubowa – wyjątkowe narzędzie w świecie budownictwa i przemysłu
Drabina przegubowa – wyjątkowe narzędzie w świecie budownictwa i przemysłu
Drabina przegubowa to niezastąpione narzędzie, które znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej, przemysłowej i rekreacyjnej. W tym artykule zgłębimy tajemnice drabiny przegubowej, przyjrzymy się jej różnym zastosowaniom oraz dowiemy się, dlaczego jest to nieodzowne narzędzie w wielu dziedzinach.
Jak skutecznie pozbyć się pęknięć i szczelin z betonu
Jak skutecznie pozbyć się pęknięć i szczelin z betonu
Pęknięcia i szczeliny w betonie to częsty problem, który może wpłynąć na trwałość i wytrzymałość konstrukcji betonowej. Pęknięcia i szczeliny mogą powstać z różnych przyczyn, takich jak zmiany temperatury, wilgotność, wibracje, obciążenia i inne czynniki zewnętrzne. Ich występowanie może prowadzić do rozwoju dalszych uszkodzeń i zwiększenia kosztów naprawy, dlatego ważne jest szybkie i skuteczne usuwanie pęknięć i szczelin z betonu.
Ostatnie wpisy